HRAVÉ KURZY ČEŠTINY PRO DVOUJAZYČNÉ DĚTI

Česká škola v Řezně

Vítejte na našich stránkách!

„Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.“ je spolek založený v roce 2013 na podporu dvoujazyčné výchovy u dětí z českých a česko-německých rodin v Řezně a okolí. Nabízíme odpolední a sobotní kurzy českého jazyka a reálií pro děti ve věku od 0 do 10 let, se kterými alespoň jeden z rodičů mluví česky. Kurzy vedou zkušené lektorky s použitím kvalitních didaktických materiálů. Hravou formou a s individuálním přístupem se řezenské děti s českými kořeny společně učí naslouchat, mluvit, číst, psát, počítat, ale také zpívat a recitovat v českém jazyce. Českým a česko-německým rodinám v Řezně a okolí nabízíme poradenství a zprostředkování kontaktů.

Přečtěte si o aktuálním dění kolem naší České školy na následujících řádcích či sloupcích těchto stránek, nahlédněte také do Archivu zpráv z minulých měsíců a let či do rubriky Historie školy/Geschichte der Schule.

Ano. Bruncvík v Řezně.

Završením celoročního projektu Bruncvík se stalo v sobotu 29. června 2019 divadelní představení, na kterém se podílely děti od první do páté třídy navštěvující kurzy České školy v Řezně.

Vše začalo velmi symbolicky v září 2018 jako náš příspěvek ke 100. výročí založení Československa a vydali jsme se tak na dobrodružnou cestu k divadelnímu představení. Stará pověst o tom, jak se do českého erbu dostal lev, se stala základním kamenem takřka všech sobotních setkání. Společně s hlavní postavou Bruncvíkem se zhruba dvacet dětí postupně seznamovalo se samotným příběhem i jeho variantami. Prostřednictvím hry v roli si vlastním jednáním zkoušely situace a osvojovaly si tak nejen divadelní dovednosti – jako je například pohyb v prostoru i na jevišti či výrazná mluva - ale i témata jako čas, roční období, rodina, odvaha, strach, oddanost, nebezpečí a další. Těžištěm celého projektu byla společná tvorba a vzájemná spolupráce. Střídání dětí v rolích bylo důležitým principem celé přípravy i samotného představení.

Jsme rádi, že jsme tuto cestu podnikli a společně našli způsob, jak Bruncvíkův příběh představit divákům, kteří zhlédnuté okomentovali například takto:

"Moc se mi líbila scéna, kostýmy a použití jednoduchých rekvizit k vytvoření složitých kulis. Například Jantarová hora byla úžasná včetně geniálního řešení smrti starého rytíře…"

"Das war Theater; viele Personen spielen die Hauptrolle (jede auf seine Art), Figuren in Schwarz, symbolisches und chorisches Handeln, alles auswendig - so habe ich das bei den Kleinen selten gesehen, vor allem, wenn es keine "Theatergruppe" ist, sondern eine "normale Klasse"; dafür: ganz hohes Niveau. Und obwohl ich nicht alles verstanden habe, war mir keine Sekunde langweilig…"

"Někdy jdeme na hudební či divadelní vystoupení našich dětí a cítíme, že to je takové řekla bych jako roztomilé. Tady jsem měla opravdu pocit, že jde o umění. Že je to celé výborně promyšlené, že nejde jen o vystoupení pro rodiče, ale že je to opravdové divadlo."

Děkujeme Vám, milí diváci, že jste nás podpořili svou návštěvou i svými postřehy! A děkujeme Koordinačnímu centru Tandem za podporu podzimní části projektu.

bruncvik finale

Dospělé osoby na fotografii jsou tvůrkyně projektu. Zprava: Lucie Klárová, Petra Píšová a Aneta Bučková

 

Über uns - auf Deutsch

mapa nemcka sxc „Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.“ ist ein gemeinnütziger Verein, gegründet 2013 mit dem Ziel, den Erwerb der tschechischen Sprache bei Kindern aus tschechischen und deutsch-tschechischen Familien in Regensburg und Umgebung zu unterstützen.

Weiterlesen...

FILMY O NÁS - FILME ÜBER UNS

Vítání jara

Podívejte se na film o jedné z našich aktivit pro veřejnost. Stačí kliknout na obrázek. Schauen Sie sich diesen Film an - über eine von unseren Freizeitangeboten. Klicken Sie einfach auf das Bild. Autor: Jana und Manilo Hönicke

 

FILM NAŠICH DĚTÍ "Meine Sprachen - meine Welten"

Autorka projektu: Ulrike Flügl

Přidej se!

Náš spolek funguje za předpokladu, že se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni se podílej na jeho chodu. Proměň myšlenku v čin a přidej se k nám! Máš nápad nebo chceš "jen" pomoct?

Jak na to? Čti dál...

Weiterlesen...

Staňte se členem našeho spolku!

Kdokoli se může kdykoli stát členem našeho spolku. Podpořte nás Vaším členstvím! Těšíme se na vás!

→  Přihláška ke členství / Anmeldung zur Mitgliedschaft ← ← ←

České knihy pro děti v Řezně

 IMG 3253

V městské knihovně v Řezně na Haidplatz (Stadtbücherei Regensburg) jsme pro vás ve spolupráci s Lucií Klárovou zřidili malou knihovničku českých knih pro děti. V knihovničce je 50 zbrusu nových knih a celý seznam najdete ZDE. Knihy jsou v tuto chvíli zařazeny v druhém patře knihovny u cizojazyčných učebnic. Vyzkoušejte si ten pocit: Zajděte do knihovny v srdci bavorského města na Dunaji a odneste si s vašimi dětmi domů českou knihu pro předčítání či vlastní čtení...

Knizky knihovna1

Newsletter

Chcete dostávat Novinky ČŠŘ do Vaší mailové schránky? Napište nám svoje jméno a adresu:


Receive HTML?

Möchten Sie die neuesten Infos der Tschechischen Schule Regensburg erfahren? Abonnieren Sie unseren Newsletter!
Joomla Extensions powered by Joobi

 

Česká škola v Řezně je na Facebooku.

Facebook

Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.

Register-Nr.: VR 200947, eingetragen beim Amtsgericht Regensburg
Steuer-Nr.: 244/107/40504
Bankverbindung/bankovní spojení:
        Kontoinhaber: Tschechische Schule Regensburg
        Sparkasse Regensburg
        BLZ: 750 500 00
        Kontonummer: 26535435
        IBAN: DE26 7505 0000 0026 5354 35
        BIC: BYLADEM1RBG

Kontakt

Petra Píšová (ředitelka školy)
0176 82299320
Barbora Pokorny (předsedkyně spolku)
0176 45743811
 

Tschechische Schule Regensburg
c/o Radka Bonacková
Landshuter Str. 15A
D-93047 Regensburg
 

info(at)ceskaskolavrezne.de
 
csr logo 01