HRAVÉ KURZY ČEŠTINY PRO DVOUJAZYČNÉ DĚTI

Česká škola v Řezně

Spolek „Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.“ nabízí odpolední a sobotní kurzy českého jazyka a reálií pro děti ve věku od 0 do 15 let, se kterými alespoň jeden z rodičů mluví česky. Děti s českými kořeny se tak hravou formou společně učí naslouchat, mluvit, číst, psát, počítat, ale také zpívat, recitovat nebo prezentovat v češtině. Kurzy českého jazyka a literatury, zeměpisu a dějepisu vedou zkušené lektorky podle školního vzdělávacího programu uznaného MŠMT použitím kvalitních didaktických materiálů. Českým a česko-německým rodinám v Řezně i okolí spolek poskytuje kontakty a poradenství na podporu dvoujazyčné výchovy.

Přidej se!

Jak to všechno začalo? 

Všechny spolky a občanské iniciativy fungují především díky tomu, že se najde pár nadšenců, kteří nezištně promění myšlenku v čin. A stejně tak tomu bylo i s Českou školou, když jsme ji v roce 2013 založilysedm maminek/zakladatelek se pustilo do velkého projektu, aniž jsme věděly, jak to dopadne, jestli to bude fungovat a jak dlouho to bude fungovat. Cílem bylo a je dát našim dětem vyrůstajícím v Řezně možnost, aby si osvojily český jazyk a aby se jim podařilo aspoň částečně ztotožnit se s českou kulturou a s českými kořeny. Po těch téměř čtyřech letech od založení spolku můžeme upřímně konstatovat, že tento cíl se našemu spolku daří naplnit. Předpoklad pro tento úspěch je zřejmý – spolek potřebuje lidi, kteří jsou ochotni stát se dobrovolníky.

Co znamená být dobrovolníkem? 

Základem pro dobrovolnickou činnost je ochota darovat kus vlastního volného času někomu nebo něčemu jinému než sobě. Jsou tu však obavy, které pramení z naší individuality – že totiž časem věnovaným dobrovolnictví ochudíme sebe, naše děti, naše blízké či přátele. Zároveň se v člověku  objevuje další obava, která souvisí se společenským uznáním a tím, co my sami od sebe očekáváme – že přece nemůžu věnovat čas něčemu, za co nedostanu zaplaceno. Všechny tyto obavy jsou jistě oprávněné a je na každém z nás, jakou cestu zvolí. Pro strach však často nevidíme opravdovou skutečnost, a v tomto případě bychom si měli uvědomit výhody, které dobrovolnictví přináší.

Co mi dobrovolnictví přinese? 

Moje zkušenost s několikaletou angažovaností v našem spolku mi denně ukazuje, jakým obrovským přínosem tato činnost pro mě je: získala jsem nové životní zkušenosti a znalosti, mám dobrý pocit z užitečné práce, navázala jsem nová a velmi pevná přátelství, a v neposlední řadě jsem obohatila svůj životopis, své praktické dovednosti a tím se zvýšila moje hodnota na trhu práce. Sama jsem z toho byla překvapená, když jsem minulý rok po ukončení studia absolvovala několik pracovních pohovorů, při kterých Česká škola a její organizování hrály velkou roli – pojmy jako Prozessmanagement, Projektmanagement, Fundraising, Aquise jsou v dnešní době nedílnou součástí každého pracovního oboru.

Chod našeho spolku 

Být při vzniku a udržet chod spolku, který se dnes chlubí téměř stovkou členů, není samozřejmostí, a vskutku je nutné si od začátku klást správné nároky a cíle a dojít k jejich naplnění. Spolek je postaven na několika základních a velmi důležitých stavebních kamenech, a ty musí perfektně fungovat. Jedním z nich jsou finanční záležitosti, komunikace se sponzory, ministerstvy či vládou – to vše otevírá každému z nás nové obzory, nehledě na to, že pro nás jako pro cizince jde mnohdy i o problematiku jazykovou. Vytvořit pedagogický koncept pro kurz dětí různého věku není ani pro zkušeného pedagoga žádná hračka. Organizace volnočasových aktivit, vytváření a vypsání projektu, koordinace pomocníků, vyrobení pozvánek či plakátků  – to vše obohatí každého o zkušenosti v projektovém managmentu a já osobně z těchto činností těžím velmi často i v práci. Další důležitou věcí je komunikace s širší veřejností, prezentace spolku navenek, redigování či překlady textů, správa webových stránek atd., ale i vznik nových nápadů a dotahování projektů do konce.

Je nás málo? 

Bohužel – smutnou realitou je, že všechny úkoly kolem spolku leží pouze na několika z nás (předsednictvo a pár aktivních členů), kterým není lhostejný osud nápadu a myšlenky České školy. Uvědomme si však jednu věc – aby se náš spolek mohl i nadále tak pestře rozvíjet nejen v oblasti nabízených jazykových kurzů, ale také v oblasti krásných volnočasových aktivit, potřebujeme kolem sebe víc lidí s občanskou neziskovou angažovaností.

Co ty? Přidej se! Přispěješ-li svou činností k chodu našeho spolku, bude to velkou výhrou nejen pro spolek, ale i pro tebe! Možná jsi na mateřské dovolené, možná jsi v Řezně nová, možná máš „čas“ – přispěj k chodu našeho spolku svými nápady, svými dovednostmi, svými zkušenostmi. Když se k nám přidáš, strávíš volný čas skutečně smyslupně, otužíš si vlastní sebevědomí a možná získáš i zkušenosti pro své budoucí zaměstnání.

Jsem si jistá, že každý z nás může spolku nabídnout konkrétní zkušenosti, které nás vsechny posunou zase o kousek dál, vždyť: někdy stačí jen pár minut týdně k tomu, aby se dal dobrý nápad do pohybu!

Těším se na spolupráci s tebou a děkuji všem, kteří se již na chodu spolku podílíte!

Napiš nám mail /info(at)ceskaskolavrezne.de/ a rádi se s tebou sejdeme.

DSC09644

 

Přidej se!

Náš spolek funguje za předpokladu, že se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni se podílet na jeho chodu. Proměň myšlenku v čin a přidej se k nám! Máš nápad nebo chceš "jen" pomoct?

Jak na to? Čti dál...

Weiterlesen...

Staň se členem našeho spolku!

Kdokoli se může kdykoli stát členem našeho spolku. Podpoř nás svým členstvím!

→  Přihláška ke členství / Anmeldung zur Mitgliedschaft ← ← ←

FILMY O NÁS - FILME ÜBER UNS

Vítání jara

Podívejte se na film o jedné z našich aktivit pro veřejnost. Stačí kliknout na obrázek. Schauen Sie sich diesen Film an - über eine von unseren Freizeitangeboten. Klicken Sie einfach auf das Bild. Autor: Jana und Manilo Hönicke

 

FILM NAŠICH DĚTÍ "Meine Sprachen - meine Welten"

 

 

Facebook

Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.

Register-Nr.: VR 200947, eingetragen beim Amtsgericht Regensburg
Steuer-Nr.: 244/107/40504
Bankverbindung/bankovní spojení:
        Kontoinhaber: Tschechische Schule Regensburg
        Sparkasse Regensburg
        BLZ: 750 500 00
        Kontonummer: 26535435
        IBAN: DE26 7505 0000 0026 5354 35
        BIC: BYLADEM1RBG

Kontakt

Michaela Kosařová - předsedkyně/Vorsitzende
Lucie Valentová - místopředsedkyně/stellv. Vorsitzende
Monika Medunová - pokladní/Schatzmeisterin
Andrea Eckl - zapisovatelka/Schriftführerin
Anna Dušková - ředitelka/Leiterin, Tel. 0151 235 085 62
Lucie Klárová-Memminger - zástupkyně ředitelky/stellv. Leiterin
 
 
Adresa pro písemnou komunikaci:
Tschechische Schule Regensburg
c/o Radka Bonacková
Landshuter Str. 15A
D-93047 Regensburg
 

info(at)ceskaskolavrezne.de
 
csr logo 01
Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok