Milí rodičejako maminka osmileté Emmy, která navštěvovala kurz „Prvňáčci“ organizovaný spolkem Česká škola v Řezně, bych se s vámi ráda podělila o zkušenost, kterou jsem s vyučováním během celého prvního školního roku udělala.

Na začátku jen pár slov k jazykové výchově naší dcery. Já i manžel pocházíme z Čech a oba jsme už více jak deset let v Německu. Doma mluvíme česky, já s oběma dětmi převážně česky, jde o situaci a prostředí, ve kterém se nacházíme, manžel s dětmi mluví německy, vzhledem k tomu, že žije už v Německu velmi dlouho a dá se říci, že němčina je jeho druhý mateřský jazyk. Emma většinu svého volného času tráví v německém prostředí, s češtinou se tedy setkává pouze doma a o prázdninách v Čechách. Její čeština není úplně na jedničku, ale všemu rozumí a umí se převážně i dobře vyjadřovat.

Emma v kurzu Prvňáčků jako jediná navštěvovala na německé škole už 2. třídu, což sebou přineslo malé motivační a učební problémy. Vzhledem k tomu, že Emma už uměla číst a psát, ukázalo se jako problematické odstranit záměnu souhlásek W/V, Š/Sch atd. a psaní podstatných jmen s velkým písmenkem na začátku. Jiné děti, které se začaly učit číst a psát česky zároveň se vstupem do 1. třídy německé školy, s tímto neměly tak velký problém.

Vzhledem k tomu, že v německé škole jsme ve 2. třídě už na rozdíl od 1. třídy pocítili více nároků na dítě a nutnost se do školy opravdu denně připravovat, dělala jsem s Emmou jen zlomek úkolů, které si donášela z České školy. Přesto je ale neuvěřitelné, co se Emma naučila a umí prakticky používat. Nemá problém rozeznávat všechny hlásky s háčkem nebo s čárkou, číst měkké a tvrdé slabiky atd. Navíc si oblíbila kolektiv českých dětí a poznala v nich nové kamarády.

Proto bych ráda všem, kteří se obávají, že jejich děti nebudou zvládat k německé škole i návštěvu českého kurzu, nebo mají strach z přetížení dětí, ráda předala zkušenost, že v České škole nejde o klasické vyučování, ale o učení hrou. Děti jsou malá skupinka, paní učitelka má dost příležitostí se dětem věnovat individuálně a pravidelné navštěvování bez zvláštní přípravy obohatilo znalosti českého jazyka naší Emmy neskutečnou měrou. Metody, které jsou používány, jsou všechny zábavné a nevyžadují přesné memorování nebo časté trénování doma.

Přeji vám i vašim dětem snadné rozhodování při volbě návštěvy Prvňáčků.

S pozdravem
Barbora Pokorny, od ledna 2017 předsedkyně spolku Česká škola v Řezně

Přidej se!

Náš spolek funguje za předpokladu, že se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni se podílet na jeho chodu. Proměň myšlenku v čin a přidej se k nám! Máš nápad nebo chceš "jen" pomoct?

Jak na to? Čti dál...

Weiterlesen...

Staň se členem našeho spolku!

Kdokoli se může kdykoli stát členem našeho spolku. Podpoř nás svým členstvím!

→  Přihláška ke členství / Anmeldung zur Mitgliedschaft ← ← ←

FILMY O NÁS - FILME ÜBER UNS

Vítání jara

Podívejte se na film o jedné z našich aktivit pro veřejnost. Stačí kliknout na obrázek. Schauen Sie sich diesen Film an - über eine von unseren Freizeitangeboten. Klicken Sie einfach auf das Bild. Autor: Jana und Manilo Hönicke

 

FILM NAŠICH DĚTÍ "Meine Sprachen - meine Welten"

 

 

Facebook

Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.

Register-Nr.: VR 200947, eingetragen beim Amtsgericht Regensburg
Steuer-Nr.: 244/107/40504
Bankverbindung/bankovní spojení:
        Kontoinhaber: Tschechische Schule Regensburg
        Sparkasse Regensburg
        BLZ: 750 500 00
        Kontonummer: 26535435
        IBAN: DE26 7505 0000 0026 5354 35
        BIC: BYLADEM1RBG

Kontakt

Michaela Kosařová - předsedkyně/Vorsitzende
Lucie Harmsen-Valentová - místopředsedkyně/stellv. Vorsitzende
Monika Medunová - pokladní/Schatzmeisterin
Andrea Eckl - zapisovatelka/Schriftführerin
Anna Dušková - ředitelka/Leiterin, Tel. 0151 235 085 62
Lucie Klárová-Memminger - zástupkyně ředitelky/stellv. Leiterin
 
 
Adresa pro písemnou komunikaci:
Tschechische Schule Regensburg
Bischof-Hartwich-Str. 4
D-93057 Regensburg
 

info(at)ceskaskolavrezne.de
 
csr logo 01
Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok