Milí rodičejako maminka osmileté Emmy, která navštěvovala kurz „Prvňáčci“ organizovaný spolkem Česká škola v Řezně, bych se s vámi ráda podělila o zkušenost, kterou jsem s vyučováním během celého prvního školního roku udělala.

Na začátku jen pár slov k jazykové výchově naší dcery. Já i manžel pocházíme z Čech a oba jsme už více jak deset let v Německu. Doma mluvíme česky, já s oběma dětmi převážně česky, jde o situaci a prostředí, ve kterém se nacházíme, manžel s dětmi mluví německy, vzhledem k tomu, že žije už v Německu velmi dlouho a dá se říci, že němčina je jeho druhý mateřský jazyk. Emma většinu svého volného času tráví v německém prostředí, s češtinou se tedy setkává pouze doma a o prázdninách v Čechách. Její čeština není úplně na jedničku, ale všemu rozumí a umí se převážně i dobře vyjadřovat.

Emma v kurzu Prvňáčků jako jediná navštěvovala na německé škole už 2. třídu, což sebou přineslo malé motivační a učební problémy. Vzhledem k tomu, že Emma už uměla číst a psát, ukázalo se jako problematické odstranit záměnu souhlásek W/V, Š/Sch atd. a psaní podstatných jmen s velkým písmenkem na začátku. Jiné děti, které se začaly učit číst a psát česky zároveň se vstupem do 1. třídy německé školy, s tímto neměly tak velký problém.

Vzhledem k tomu, že v německé škole jsme ve 2. třídě už na rozdíl od 1. třídy pocítili více nároků na dítě a nutnost se do školy opravdu denně připravovat, dělala jsem s Emmou jen zlomek úkolů, které si donášela z České školy. Přesto je ale neuvěřitelné, co se Emma naučila a umí prakticky používat. Nemá problém rozeznávat všechny hlásky s háčkem nebo s čárkou, číst měkké a tvrdé slabiky atd. Navíc si oblíbila kolektiv českých dětí a poznala v nich nové kamarády.

Proto bych ráda všem, kteří se obávají, že jejich děti nebudou zvládat k německé škole i návštěvu českého kurzu, nebo mají strach z přetížení dětí, ráda předala zkušenost, že v České škole nejde o klasické vyučování, ale o učení hrou. Děti jsou malá skupinka, paní učitelka má dost příležitostí se dětem věnovat individuálně a pravidelné navštěvování bez zvláštní přípravy obohatilo znalosti českého jazyka naší Emmy neskutečnou měrou. Metody, které jsou používány, jsou všechny zábavné a nevyžadují přesné memorování nebo časté trénování doma.

Přeji vám i vašim dětem snadné rozhodování při volbě návštěvy Prvňáčků.

S pozdravem
Barbora Pokorny, od ledna 2017 předsedkyně spolku Česká škola v Řezně

Über uns - auf Deutsch

mapa nemcka sxc „Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.“ ist ein gemeinnütziger Verein, gegründet 2013 mit dem Ziel, den Erwerb der tschechischen Sprache bei Kindern aus tschechischen und deutsch-tschechischen Familien in Regensburg und Umgebung zu unterstützen.

Weiterlesen...

FILMY O NÁS - FILME ÜBER UNS

Vítání jara

Podívejte se na film o jedné z našich aktivit pro veřejnost. Stačí kliknout na obrázek. Schauen Sie sich diesen Film an - über eine von unseren Freizeitangeboten. Klicken Sie einfach auf das Bild. Autor: Jana und Manilo Hönicke

 

FILM NAŠICH DĚTÍ "Meine Sprachen - meine Welten"

Autorka projektu: Ulrike Flügl

Přidej se!

Náš spolek funguje za předpokladu, že se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni se podílej na jeho chodu. Proměň myšlenku v čin a přidej se k nám! Máš nápad nebo chceš "jen" pomoct?

Jak na to? Čti dál...

Weiterlesen...

Staňte se členem našeho spolku!

Kdokoli se může kdykoli stát členem našeho spolku. Podpořte nás Vaším členstvím! Těšíme se na vás!

→  Přihláška ke členství / Anmeldung zur Mitgliedschaft ← ← ←

 

Česká škola v Řezně je na Facebooku.

Facebook

Česká škola v Řezně – Tschechische Schule Regensburg e.V.

Register-Nr.: VR 200947, eingetragen beim Amtsgericht Regensburg
Steuer-Nr.: 244/107/40504
Bankverbindung/bankovní spojení:
        Kontoinhaber: Tschechische Schule Regensburg
        Sparkasse Regensburg
        BLZ: 750 500 00
        Kontonummer: 26535435
        IBAN: DE26 7505 0000 0026 5354 35
        BIC: BYLADEM1RBG

Kontakt

Anna Dušková - předsedkyně/Vorsitzende

Michaela Kosařová - místopředsedkyně/stellv. Vorsitzende

Monika Medunová - pokladní/Schatzmeisterin

Kateřina Albrecht - zapisovatelka/Schriftführerin

Anna Dušková - ředitelka/Koordination der Kurse, Tel. 0151 235 085 62

 
 
Adresa pro písemnou komunikaci:
Tschechische Schule Regensburg
c/o Radka Bonacková
Landshuter Str. 15A
D-93047 Regensburg
 

info(at)ceskaskolavrezne.de
 
csr logo 01
Tento web využívá k poskytování služeb cookies. Používáním tohoto webu udělujete souhlas s využitím cookies.
Ok